ARF - ÖN ISITMA - 800x1500

Malzemeler yağ alıcı sıvı ile yıkanınca ön ısıtmaya konulur. 380-400 derece de 0.30 dakika ısıtılır. Ön ısıtmanın amacı malzemelerin TF-1 fırınının yaklaşık sıklacığını bulması ve dolayısı ile TF-1 (Tenifer) fırınının soğumasını önlemektedir.

TF1 - TENİFER OCAĞI - 800x1500

Çarpılma arzu edilmeyen parçaların yüzey sertliklerini ve aşınma dayanımlarını yükseltmek için uygulanan bir düşük sıcaklık ısıl işlemidir. Parçalar azot içeren bir ortamda 520 - 580ºC sıcaklıklarda uygulanır. Nitrasyonda yüzeydeki azot belirli bir konsantrasyonu geçtiğinde beyaz tabaka adı verilen epsilon Fe-N fazı oluşturur. Bu tabaka prosesin süresine ve malzemenin alaşım miktarına göre yaklaşık 15 – 20 mikron civarındadır. Bir çeşit difüzyon işlemi olduğu için tabakanın 2/3’ü malzemenin içine işler. Dolayısıyla işlem sonrası parçada 4 – 6 mikronluk bir kalınlık oluşturur. Bu tabakanın sertliği yüksek olduğu için özellikle aşınma direnci gerektiren uygulamalarda ideal bir ısıl işlem şeklidir. Diğer yüzey sertleştirme uygulamalarından en büyük farkı çarpılma riskini minimize eden bir faktör olan parçanın soğutulmasına gerek kalmaksızın sertleşebilmesidir.

AB1 - OKSİDASYON OCAĞI - 800x1500

Oksidasyon (karartma) işlemi tuz banyoları sıvı iyonik ortamda yapılan bir işlemdir. Banyo sıcaklığı 380-400 derece de işlem yapılır ve süresi 25-35 dakikadır. Fırından çıkarılan malzemeler sıcak su ile (70-90 derece) yıkanır ve daha sonra yağlanır. Oluşan renk mükemmel siyah olur ve difuzyonla oluşan proses, malzemelerin ebatında değişim olmaz. Oksidasyon olacak malzemelerin son işlemi yapıldıktan sonra gerçekleşir.

YIKAMA KAZANLARI - 800x1500

Yıkama kazanları işlem gören malzemelerin yıkanmasında kullanılır. İki adet kazan vardır. Periyodik olarak yıkama suları arıtma tesisinde arıtılır ve kanalizasyona arıtılmış olarak boşaltılır.

ÇİFT İSTASYONLU POLİSAJ MAKİNASI

QPQ işleminde (ısıl işlem-polisaj-ısıl işlem)polisaj işlemini çift istasyonlu makinada yapılmaktadır. Pürüzlülük değerlerinin Ra =0,05-0,15 olması gerekmektedir ve bu değerleri elde edebilmek için yünlü polisaj keçeleri kullanılmaktadır.

TEK İSTASYONLU BORU PARLATMA VE DESEN VERME MAKİNASI

Boru parlatılmada ve borulara desen vermekte kullanılmaktadır. Ayrıca sulu polisaj da yapılmaktadır. Sulu polisaj yaparken özel mantar şerit kullanılır.

PÜRÜZLÜLÜK ÖLÇME CİHAZI-TR-200

Hassasiyet gerektiren malzemeleri pürüzlülük cihazı ile ölçülmektedir. QPQ işleminde polisaj işleminden sonra her partiden belli miktarda malzeme ölçülür ve pürüzlülük değerlerinin istenilen sınırlarda olmasına özen ve itina gösterilir.

MİKROVİKERS SERTLİK ÖLÇME CİHAZI- BULUT MAKİNA

İşlem gören malzemelerin yüzeysel sertliğini microvikers olarak ölçüm yapılmaktadır. Malzemeler her partiden numune alınır ve sertliği ölçülür.

KUMLAMA MAKİNESİ

Isıl işlemden çıkan parçaların yüzeylerinin daha temiz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması için kumlama işlemi yapılır. Kumlama makinesinde yüzeylerin temiz çıkmasında çelik bilyalardan yararlanılmaktadır. Anadolu Isıl İşlem’de kumlama işlemi, kabinli kumlama makinesi ile yapılmaktadır.

ARITMA

Arıtma tesisimizde yıkamada kullanılan suların arıtılması yapılır ve İSKİ’nin istediği normlarda atık su kanalizasyona deşarj edilir.